Zwany ewangelickim lub ,,kosciołem niemieckim", połozony jest w centrum Poddebic, w północnej czesci parku.
Zamiar wzniesienia koscioła ewangelickiego w Poddebicach zrodził sie w latach 20. XIX w., jednak dopiero w latach 40. XIX w. rozpoczeto prace budowlane. Kosciół ewangelicki został erygowany przez dziedzica Zakrzewskiego w 1849 r. stosownym aktem prawnym.
Jest to budynek z czerwonej cegły przykryty dwuspadowym dachem z wieloboczna sygnaturka w szczycie. Prezbiterium zamkniete prosto. Kosciół jednonawowy z chórem. Budynek w konstrukcji tradycyjnej, sciany murowane, fundamenty kamienne, słupy wewnetrzne drewniane, konstrukcja stropów drewniana. Obiekt załozony na planie prostokata, jednoprzestrzenny z dachem symetrycznym dwuspadowym.
Na szczególna uwage zasługuje dzwonnica murowana, obecnie otynkowana, w kolorze białym, przykryta hełmem. Architektura obiektu posiada cechy historyzujące. W związku z rozwojem geotermii oraz rewitalizacją centrum miasta, od 2014 roku w budynku znajdują się Pijalnia Wód Termalnych i Teatr Integracji.
Poddebicka woda termalna pochodzi z ujecia Poddebice GT-2. Wydobywana jest z głębokości 2101m i ma 27 tys. lat. Szczególnym walorem tej wody jest jej wysoka temperatura: 72ºC w miejscu ujecia i pierwotna czystosc pod wzgledem chemicznym i mikrobiologicznym. Woda ma charakter wodoroweglanowo-sodowo-wapniowy. Jest hipertermalna i niskozmineralizowana.
Z dobrodziejstw poddebickiej wody termalnej korzystac moze kazdy, bez wzgledu na wiek. Picie jej poprawia samopoczucie, obniza stres. Odczyn pH=7 oraz niska twardosc i obecne w tej wodzie zwiazki krzemu sa korzystnymi walorami powodujacymi lepsze nawodnienie i oczyszczenie organizmu z substancji wydalanych. Wody dostepne w Pijalni wpływaja dodatnio na regulacje przemiany materii oraz stanowia zródło uzupełnienia organizmu w składniki mineralne.
Przeczytaj także: